SON YILLARDA KINA SEREMONİSİ

Gelenek göreneklerimiz arasında oldukça önemli bir yere sahip olan düğün öncesi kına seremonisi, geçmiş yıllarda yalnızca bayanlar arasında, bazı yörelerde erkekler kendi arasında olacak şekilde yapılmakta idi. Gelinin baba evinden ayrılmasını sembolize edeceğinden dolayı, genellikle hüznün hakim olduğu bir seremonidir aslında kına. Türküler, şarkılar eşliğinde kimi zaman genç kızların toplanıp bekarlığa veda şeklinde bir eğlence moduna bürünse de gelin ve özellikle gelinin annesi için biraz dramatik geçmektedir kına törenleri.

Şehir hayatında geleneklerimizden biraz daha uzaklaşılsa da, genç nesil son yıllarda kına töreni yapma konusunda biraz daha hevesli. Kınanın hüzün verici seremonisinden biraz daha uzaklaşarak, daha çok eğlenmeye, hareketli danslara yer verilen gecede gelen konuklara şık ve güzel ikramlar, farklı zevkli süslemeler eşliğinde kına, kuruyemiş veya kalıcı sembolik hatıra tadında hediyeler dağıtılmaktadır. Bu tür bir eğlence için de otantik mekanlar tercih edilirken yine butik otellerin küçük ama samimi salonları da oldukça revaçta. Düğünden önce gelin ve damadın en samimi arkadaşları ve belki akrabaları ile coşkunun yaşanacağı çok keyifli bir eğlenceye dönüştürülebilir kına.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>